Näköjään nämä omat tekeleet palautuu takaisin tekijälle. Ainakin kahden nojakin kanssa kävi niin. Tämä pitkärunkoinen palasi jo viime kesänä, mutta nyt vasta kunnostus nytkähti kunnolla liikkeelle. Oli ollut ulkosäilytyksessä vuosia, niin kaikki vaijerit ja laakerit ehkä ohjainlaakeria lukuunottamatta kelvottomia. Penkin pehmuste oli tietysti myös uusittava. Huom. vanha kuva.
Keskiön kierteet oli menneet sekaisin. Sain korjattua omatekoisella kierretapilla. Sen tein kellokeskiön laakerikupista hiomalla kierrealueelle lentävällä 8 pitkittäistä uraa. Vaikenta oli saada alku lähtemään suoraan. Viilalla oli tehtävä ensin viiste. Sitten kun lähti niin otti jopa lastua. Lopputulos oli onnistunut.
Liitteet
20260516_101236[1].jpg (147.99 KiB) Katsottu 4732 kertaa
Kuvasta päätellen paluuketju pysynee taittopyörällä ihan ilman varmistimiakin.
Jep, ei ketju tippunut kertaakaan. Vahattu ketju on selkeä edistysaskel koska äänetön eikä likaa puntteja. Kitkakin lienee pienempi kun ohjuriputkia ei tarvita.