Mulla on nurkissa yksi sähkö(pysty)pyörä, josta pitäisi päästä eroon.
1-vaihteinen Mad-Croc -merkkinen pyörä on ostettu käytettynä kesällä 2013 ilman akkua ja laturia. Ostin siihen sittemmin sähköpyörä-muutossarjan (sähkömoottori-etukiekko, akku 36V 10Ah Lithium-polymer). Pyörällä on ajettu erittäin vähän (joitain kymmeniä kilometrejä). Oli tarkoitus tehdä siitä äitimuorille pyörä matalalla jalan nostokorkeudella, mutta osoittautui lopulta liian raskaaksi käsitellä ikäihmiselle.
Alla olevassa kuvassa pyörä alkuperäisvarustuksessa, tarvii napata jossain välissä kuva nykymoodissa.
Jollain 150 eurolla voisin luopua. Tuosta saa vaikka nojakkiin edukkaasti sähköistyksen (setti kustansi uutena reilut 300 euroa).
Muutamalla kympillä saa mukaansa myös alkuperäisen (kuvassa näkyvän) etukiekon (hiiliharjallinen tasavirtamoottori, napaan menee vain kaksi johtoa) ja säätimen (24 volttia). Vanteessa heittoa kuten myös tuossa pyörän takavanteessa.
EDIT 28.7.2015: koko setti meni jo samuelille -> ei enää myynnissä.

- sähköpyörä.jpg (131.94 KiB) Katsottu 6173 kertaa