Sivu 1/1
Ovaalia tekemässä
Lähetetty: 17 Heinä 2010, 16:04
Kirjoittaja Joutilas
Erämaaolosuhteet, mutta ovaalia piti saada.
Ensimmäinen testi oli rutistaa kerralla 60sm pätkä 28mm/1mm putkea.
Homma onnistui melko mukavasti kevyellä viilapenkillä ja nipulla tukevahkoja 'vinkoja'.
Kuvista näkee, että putkea on jouduttu puristamaan hiukan 'yli'; keskeltä painuu kuopalle ja kärjet alkavat terävöityä. Pehmeämmillä materiaaleilla tuota voi yrittää estää leviämistä rajoittavilla ohjauksilla. Tällä kertaa ilmiö oli jopa tilauksessa.
Rohkaistuneena siirryin varsinaiseen projektiini. 85sm 25/1,5mm putki piti rutistaa 16mm mittoihin. Puristuskolojen välttämiseksi ajattelin puristaa putken taas kerralla, eli vyöryttää u-palkkien välissä olevan putken puristusta pala palalta pitkin pituutta, kunnes lopputulos tyydyttäisi.
Koska putki oli edellistä järeämpää, otin käyttöön myös järeämmän kaluston: vanhan kiinalaisen ruuvipenkkini. Hetken päästä lisäsin kalustoon vielä putkenpätkän, jolla tehostin vääntömomenttiani.
Nyt olen entinen kiinalaisen viilapenkin omistaja. 
Homma oli kuitenkin kesken, ja yön itkettyäni olin aamulla taas iskussa.
Toteutus ja tulos selvinnee kuvista.
Re: Ovaalia tekemässä
Lähetetty: 17 Heinä 2010, 16:39
Kirjoittaja PW
Hienolta näyttää. Auttasko lämmitys tuossa hommassa ? Sitte tietysti käsittely vaikeutuu jos putki on kuuma.
Petri
Re: Ovaalia tekemässä
Lähetetty: 17 Heinä 2010, 16:53
Kirjoittaja Joutilas
PW kirjoitti:Hienolta näyttää. Auttasko lämmitys tuossa hommassa ? Sitte tietysti käsittely vaikeutuu jos putki on kuuma.
Ainakin tällä kokemuksella, pari tollasta 85 senttistä latistin, homma oli niin helppo, ettei lämmittelystä olisi ollut kuin harmia.
Re: Ovaalia tekemässä
Lähetetty: 17 Heinä 2010, 19:21
Kirjoittaja Joutilas
Lisätään vielä.
Putkea asteittain litistettäessä ruuvipenkin koko ja osakierroksista saa kätevän mittakepin. Samoille puoli- ja neljänneskierroksille kiristykset tuottavat käytännön tarkkuudella samoja paksuuksia. Varsinkin viimeistelyvaiheessa tuo on kätevää.
Että kierrokset eivät sekoaisi, apuna voi käyttää kuvassa esitettyä 'laskuria': narun päässä riippuvaa painoa, jonka siima avatessa kiertyy ruuvivarren ympärille.
Oikeassa laidassa naru on viritetty oikeaan asentoon. Tässä putki on oikeassa kiristyksessä ja mitassa. Toki väännin voi olla muussakin asennossa. 
Vasemmassa laidassa otetta on hellitetty ja haru on kelautuessaan tallentanut tarvittavan kiristyskierrosmäärän.
Kätevää, eikä kuluta energiaa edes nestekidenäytön vertaa.
Re: Ovaalia tekemässä
Lähetetty: 17 Heinä 2010, 21:35
Kirjoittaja Jarcco
Tein vastaavan homman ruuvipenkissä D28x1,5 putkelle, laitoin sisälle 16mm tangot jolloin paksuus tuli mukavasti kohdalleen. Jos tangon saa pidettyä putken keskellä niin ei litisty juurikaan keskeltä kuopalle, ts. tule kahdeksikon muotoiseksi. Käytin vain alumiininpaloja leukojen ja putken välissä niin jäi kyllä hieman jälkiä.
Re: Ovaalia tekemässä
Lähetetty: 17 Heinä 2010, 21:41
Kirjoittaja jviirret
Miten tommonen kylmänä muokattu putki käyttäytyy hitsatessa? Veteleekö muokkaamatonta enempi?
Jukka
Re: Ovaalia tekemässä
Lähetetty: 17 Heinä 2010, 21:50
Kirjoittaja Joutilas
Jarcco kirjoitti: Jos tangon saa pidettyä putken keskellä niin ei litisty juurikaan keskeltä kuopalle, ts. tule kahdeksikon muotoiseksi.
Olen käyttänyt samaa metodia joskus alumiiniputkien kanssa.
Tuo suksennirkkoinen lattarautaluistijärjestelmä tuossa putken ja leukojen välissä oli yllättävän kätevä. Silmämäärin putki näytti aivan tasaiselta, mutta kyllä siitä sormituntumalta montut löysi, eli jos suoraan päälle maalaisi, niin kyllähän sekin peilaisi.
editlisä: Lopputuloksen siloisuuteen vaikuttanee myös se, kuinka monessa 'aallossa' litistys toteutetaan. Jos nipistää kohdan kerralla valmiiksi, niin varmaan jää rumia jälkiä.